A menta és az akác a gyomor barátja

 

 

 

A menta a mérsékelt kontinentális éghajlaton termeszthető. Szaporítása során a gyökerét szétosztják, mely bármikor ültethető a növekedési időszakban. Jól tűri a homokos talajt is, de kedveli a napfényt. Nagy mennyiségű vizet igényel, különösen, ha a talaj agyagos.

A menta hatása

A menta nyugtató, fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkezik. Használható gyomor- és bélrendszeri rendellenességek esetén, segíti a máj működését, és nyugtatja az emésztést. jó megfázás, influenza, emésztési zavarok, valamint fejfájás, izom- és izületi fájdalmak ellen.Mentolt, mentont, mentofuránt, limonént, acetaldehidet, C-vitamint és antibiotikus anyagokat is tartalmaz. A borsmenta és a fodormenta hatásában hasonló, de a fodormenta kíméletesebb, lágyabb hatású.

 

A menta felhasználása

Mentoltartalma jó hatással van az emésztőrendszerre, mivel kis mértékben érzésteleníti a gyomor nyálkahártyáját. Emellett az emésztést is serkenti.

A menta kezeli a hasmenést, a lázat, valamint a gyomor- vagy toxikus fertőzéseket. Serkenti az epe kiválasztását és segíti a zsírok emésztését.

Ajánlott asztma, hörghurut és influenza kezelésére, mivel görcsoldó és nyugtató tulajdonságú. Alkalmazható orrmelléküreg-gyulladás esetén is, mivel a mentol tágítja az orr nyálkahártyájának ereit. Kis mennyiségben inhalálásra valamint a mellkas masszírozására is felhasználható.

Mentális fáradtság, stressz és depressziós állapotok esetén enyhíti a fejfájást, ha mentaolajat dörzsölünk a halántékra. Olaja erőteljesen stimuláló és tonizáló. A mentát ajánlják reuma kezelésére is, valamint fülgyulladás esetén. Antibakteriális hatása miatt kezelhetők vele az akné és a mitesszerek.

A mentát szájöblítőként, teaként és olaj formájában alkalmazzák. Tea készítéséhez 2 dl vizet forraljunk fel és adjunk hozzá egy kanál mentalevelet. A teát lehűtve kell fogyasztanunk, naponta háromszor.
Ha szájöblítőt akarunk készíteni, akkor 5 g mentaolajat hozzákeverünk 95 g alkoholhoz. Ez a folyadék frissítő és fertőtlenítő, valamint eltávolítja a nem kívánt szájízt és a szájszagot. A mentaolaj forró vízzel elkeverve az influenza, a gégegyulladás és a rekedtség kezelésére ajánlott. Az alkoholos keverék reumás fájdalmak és viszketés esetén enyhíti a tüneteket.

A reuma kezelésére fürdőként is alkalmazható, ha 3 liter vizet felforralunk, és ebbe 200 g mentalevelet áztatunk, majd ezt 37 °C-os vízbe keverjük.

A mentát az arab konyha fűszerként használja. Mentajoghurtot készíthetünk belőle úgy, hogy 2-3 aprított mentalevelet, 2 gerezd fokhagymát és citromlevet keverünk egy csésze natúr joghurthoz. Nyáron frissítő italok készítéséhez is alkalmazható, valamint díszítéshez is.

A mentaolaj azonban nem használható terhesség és szoptatás idején és csecsemők bőrén. Külső használatkor a mentaolajat fel kell hígítani, és 30 cseppnél többet ne keverjünk krémbe.

Forrás: liveandfeel.com

Adagolása: ízlés szerint: egy két kiskanálnyi egy liter vízhez! Nem drága termék: 200-300 Ft / csomag

 

 

Az akác virág is sok problémán segít:

Kellemes illatú, bódító, légiesen könnyed, és ha megkóstoljuk finom is. Készíthetünk belőle ínyencségeket, de számos jótékony hatása van egészségünkre is. Gyűjtsünk friss akácvirágot, a leggyakoribb a fehér, de találhatunk lilát is!

Ehetjük nyersen, akácmézként, készíthetünk belőle teát, de használhatjuk süteményekhez, salátákhoz is. Az akácvirág leginkább az emésztőszervi megbetegedések kezelésére alkalmas. Ide sorolhatjuk többek közt a refluxot, gyomorhurutot, gyomorbélfekélyt, székrekedést vagy irritábilis bélszindrómát is.

Gyomorfájdalom, gyomorégés vagy gyomorsav-túltengésre főzzünk akácvirág teát, de gyors és hatékony megoldás lehet az is, ha berágcsálunk egy pár frissen szedett akácvirágot. Az akácvirág főzetet leginkább reggel éhgyomorra ajánlatos fogyasztani, ez pohárra édesítetlenül.

Az akácvirágot ne csak szezonban fogyasszuk, hanem gyűjtsük belőle minél többet, terítsük ki egy újságpapírra, tegyük ki a napra míg egyenletesen megszárad, majd morzsoljuk bele sűrű szövésű vászonzsákba, és akasszuk fel egy jól szellőző kamrába. Így egész évben élvezhetjük jótékony hatását: minden reggel éhgyomorra együnk meg egy teáskanállal, majd igyunk rá egy nagy pohár vizet.

Akácvirággal kezelhetünk asztmás tüneteket, köhögést, megfázást vagy enyhébb mandulagyulladást is. Legalább három héten keresztül igyunk naponta 2-3 csésze forró akácvirágteát.

Hüvelygomba vagy felfázás esetén készítsünk akácvirágból ülőfürdőt. Az akácvirágból főzött tea hatékony stressz, álmatlanság, pánikroham, depresszió kezelésére. Stressze, vizsgaidőszakok előtt minden étkezés előtt fogyasszunk el egy-egy kanál porított akácvirágot egy nagy pohár vízzel. Eloszlatja az idegességet és a szorongást.

Figyelem! A sárga akác vagy aranyeső (Laburnum anagyroides) köztudottan mérgező a benne található citizin miatt, ezt semmiképpen sem fogyasszuk!

Forrás: twice.hu

 

A témához kapcsolódó tartalmak:

Fekete nadálytő a leghasznosabbaknak gyógynövényeink egyike!

 

 

Comments are closed.